لوگو سولار سینک

سینک ظرفشویی یکی از وسایل پرکاربرد در خانه‌ها، رستوران‌ها، محل کار و… می باشد.

همان طور که از نام آن مشخص است، از آن برای شستن ظرف استفاده می‌شود. علاوه بر آن درون سینک ظرفشویی میوه، سبزی و… نیز می‌شویند.

مردمان از گذشته تا کنون از راه‌های مختلفی برای شستشو ظروف و وسایل خود استفاده می‌کردند. ما در این مقاله می خواهیم به روند تولید سینک‌ ظرفشویی و ماشین ظرفشویی از گذشته تا کنون بپردازیم.

تاریخچه سینک ظرفشویی

مردمان در زمان گذشته برای شستن ظرف‌ها، میوه‌ها و سایر وسایل خود از راه‌های مختلفی استفاده می‌کردند و مجبور بودند به خاطر نبود آب‌های لوله کشی از آب چاه‌ها، رودخانه‌ها، حوض‌ها و حوضچه‌ها و با جوشاندن  یک سطل آب نسبت به شستشو اقدام می‌کردند.

همچنین برای پاکیزه شدن از شن و یا صابون‌های دست ساز استفاده می‌کردند.

با گذشت زمان و پیشرفت انسان در فناوری راه‌های مختلف و آسانی برای شستشو ایجاد شد. در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، سینک‌های سنگی با حفره‌ای برای خروج آب و جعبه‌های چوبی که از سینک نگهداری می‌کرد استفاده می‌شد.

سینک‌ها علاوه بر سنگ، از فلز نیز ساخته می‌شدند.

این سینک‌ها از عمق کمی برخوردار بودند که با پیشرفت در قرن نوزدهم میلادی و بعد از آن، جنس و نوع سینک‌ها به مرور تغییر کرد که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع سینک‌ ظرفشویی

سینک چدنی: در قرن نوزدهم میلادی، جنس سینک‌ها به مرور تغییر کرده و در ساخت آن‌ها از چدن استفاده شد.

لایه این سینک‌ها با لعاب پوشیده شده بود و در آن زمان یکی از عالی‌ترین تغییرات به حساب می‌آمد.

اما سینک ظرفشویی چدنی به دلیل لعابی بودن دارای مشکلاتی قبیل: زنگ زدگی، نشت آب و… بود.

سینک بهداشتی: با ورود به قرن بیستم، سینک‌ ظرفشویی به اصلی ترین لوازم آشپزخانه و سایر مکان‌ها تبدیل شد.

به خاطر اهمیتی که سینک‌ها داشتند بهداشت و پاکی آن بسیار مهم بود، به همین دلیل لوله کشی سینک‌ها را به گونه‌ای طراحی کرده بودند که بتوان آن‌ها را به خوبی مشاهده و به راحتی تعمیر و تمیز کرد.

سینک استیل: زمانی که کابینت‌های فلزی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ تولید شد، سینک‌های استیل نیز رواج پیدا کرد. این سینک‌ها دارای لبه خم شده به اندازه ۹۰ درجه بودند که به نام لبه هود شناخته می‌شد. شیرهای آشپزخانه را هم به جای این که بر روی دیوار نصب کنند، بر روی خود کابینت‌ها نصب می‌کردند‌.

لازم به ذکر است که با رواج سینک‌های استیل هنوز از سینک‌های چدنی نیز استفاده می‌شد‌.

سینک‌‌های مدرن: امروزه علاوه بر سینک‌‌های چدنی و استیل از متریال‌های دیگری مانند: مس، شیشه، سرامیک، سنگ مرمر، گرانیت، کورین و… استفاده می‌کنند. حتی ظاهر این سینک‌ها نیز زیبا و جذاب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *